Korzystne zmiany w podatku akcyzowym

Z początkiem 2016 roku wejdą w życie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Nowelizacja wprowadzi wiele korzystnych dla podatników rozwiązań, szczególnie w zakresie zmniejszenia liczby niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych.

Wprawdzie stawki podatku akcyzowego pozostaną na niezmienionym poziomie, ale zniknie wiele formalności i ograniczeń w prowadzeniu działalności. Nowe przepisy przewidują, że większość ewidencji może zostać zastąpiona dokumentacją prowadzoną na podstawie innych przepisów podatkowych bądź rachunkowych. Wprowadzona zostanie również możliwość wyboru właściwego urzędu celnego. Dotyczy to podatników, którzy prowadzą działalność akcyzową na obszarze różnych urzędów celnych. Od 1 stycznia 2016 r. będą oni mogli wskazać w oświadczeniu, pod który z urzędów chcą podlegać.

Kolejnym udogodnieniem będzie możliwość składowania w jednym składzie podatkowym zarówno towarów z zapłaconą akcyzą, jak i tych, od których jej jeszcze nie zapłacono. Taka zmiana pozwoli podatnikom zredukować ponoszone koszty. Nowelizacja zakłada również zniesienie obowiązku ubiegania się o nowe zezwolenia akcyzowe. W przypadku, gdy podatnik zechce rozszerzyć swoją dotychczasową działalność o nową grupę wyrobów akcyzowych będzie to wymagało jedynie aktualizacji dotychczasowego zezwolenia.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z TAX-NET Doradztwo sp. z o.o.

Podziel się: Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Komentarze są zamknięte.