Ministerstwo Finansów o zasadach wystawiania faktur do paragonów

Z początkiem 2020 r. wejdą w życie nowe zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, w efekcie faktura do paragonu będzie wystawiana jedynie w sytuacji, gdy na danym paragonie będzie znajdować się numer identyfikujący nabywcę. Resort zamierza w przyszłości opublikować też dalsze szczegółowe wyjaśnienia.

Zmiany przewiduje art. 28 pkt 5 ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1520). Przepisy określone w art. 1 pkt 21 i 24 wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

„Od 1 stycznia 2020 r. zmienią się zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej, sprzedawca wystawi fakturę nabywcy, który posługuje się numerem identyfikującym, tylko w przypadku, gdy ten numer będzie znajdować się na paragonie dokumentującym sprzedaż” – można przeczytać w oficjalnym komunikacie resortu finansów.

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, obowiązujące aktualnie przepisy zakładają, że paragon do kwoty wysokości 450 zł brutto (równowartość 100 euro) z numerem NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną, która jest równoważna ze zwykłą fakturą. W odniesieniu do tego rodzaju paragonów (z NIP nabywcy) w celu potwierdzenia zakupu nabywca nie musi występować dodatkowo o zwykłą fakturę.

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, w przyszłości przedstawione zostaną również dalsze szczegółowe wyjaśnienia dotyczące nadchodzących zmian w prawie.

Podziel się: Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Komentarze są zamknięte.