Podzielona płatność w VAT jest faktem od 01.07.2018 r.

Ze względu na zbliżający się termin wejścia w życie rozwiązań dotyczących split payment (podzielona płatność), przekazujemy do wiadomości najistotniejsze informacje dotyczące wprowadzonych przepisów i rozwiązań.

 • - W związku z prowadzeniem konta nie są związane żadne dodatkowe obowiązki i opłaty
 • - Czynności związane z uruchomieniem konta wykona za nas bank, w którym mamy konto związane z działalnością gospodarczą
 • - W każdym banku, w którym mamy nasze konta związane z działalnością gospodarczą będziemy mieć jedno konto VAT
 • - Nikomu nie podajemy nr konta VAT
 • - Nie musimy mieć środków na koncie VAT, aby korzystać z split payment, środki muszą być na koncie, do którego utworzono konto VAT
 • - Nadal będzie można:
  1. 1) wnioskować o przelew zwrotu podatku VAT na konto firmowe,
  2. 2) stosować się do obecnych terminów i warunków zwrotów,
  3. 3) zaliczyć nadwyżkę na okresy przyszłe i inne zobowiązania

NA CZYM POLEGA SPLIT PAYMENT

Split payment to możliwość zapłaty podatku VAT wskazanego w fakturze na rachunek dedykowany jedynie rozliczeniom VATowskim. Płatność przy wykorzystaniu takiego konta jest całkowicie dobrowolna.

PO CO UŻYWAĆ DRUGIEGO KONTA

Osoby dokonujące płatności tym sposobem, będą:

 • - postrzegane przez organy jako osoby, które dołożyły należytej staranności przy transakcjach opodatkowanych VAT,
 • - wyłączone z zastosowania ewentualnych stawek sankcyjnych,

- a z kontem VAT związane będą następujące przywileje:

 • - zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym, na wniosek podatnika, będzie zwracany OBLIGATORYJNIE w terminie 25 dni na rachunek VAT bez WERYFIKACJI,
 • - zapłata z rachunku VAT należności z tytułu VAT przed terminem ustawowym, będzie pomniejszana za każdy dzień (nie wliczając dnia zapłaty) jaki pozostał do upływu terminu płatności, w wysokości 1/360 stopy referencyjnej NBP ustalanej na 2 dni robocze przed płatnością (przykładowo dla kwoty należności VAT 10 000 zł, zapłaconej 15 lipca 2018 r. obniżenie kwoty do zapłaty wynosiłoby według wzoru wskazanego przez ustawodawcę = 1,5%*(10/360)*10000 , czyli ok 4 zł)

Należy jednak pamiętać że:
w przypadku posiadania środków na koncie VAT samemu należy dokonywać płatności split payment aby środki te się nadmiernie nie kumulowały.

W przypadku nagromadzenia się środków na koncie VAT, będzie można zwrócić się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o uwolnienie tych środków, na co ten wydaje zgodę po weryfikacji w terminie 60 dni.

Podziel się: Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Komentarze są zamknięte.